Buzağı  ölümlerinin  önlenmesi  amacıyla  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2018 yılını ’’Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi’’ yılı ilan etmesi sonrasında, Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün başlattığı  aşılama projesi,   İnterhas A.Ş.’ nin  sponsorluğunda  17 Ocak 2018 tarihinde Adana Sheraton Otel’de gerçekleştirilen  bilimsel  toplantıda Veteriner Hekimlere  tanıtıldı.

Toplantıya,  Adana  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali TEKİN, İl ve İlçe Tarım  Müdürlüklerinde görevli  Veteriner Hekimler ve Adana İli ve ilçelerinde hizmet veren serbest Veteriner Hekimler katıldı.

Toplantıda konuşan İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, gebelikten itibaren doğmadan ve doğduktan sonra kaybedilen her buzağının ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak,  bu ölümlerin, hayvan ithalatına kadar varan sonuçlar doğurabildiğini, Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğü olarak bu konularda  çalışmalarının devam etmekte olduğunu, sahada çalışan  Veteriner Hekimlerin  değerli katkılarıyla  projenin başarıyla sonuçlanacağını söyledi.

Bunun yanı sıra Adana’da yüzde 10’un üzerinde buzağı ölümü olduğunu belirten İl müdürü Tekin,  Adana’da 235 bin büyükbaş, 780 bin küçükbaş hayvan bulunduğunu 235 bin büyükbaş hayvanın 150 bininin  dişi hayvan olduğunu,  yıl içinde de  75 bin civarında gebelik gerçekleşeceğini  tahmin ettiklerini belirtti.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından, İnterhas A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamercan MORKOÇ,  “Buzağı ölümlerini  önlemede aşılamanın önemi ve önceden alınması gereken tedbirler” konulu eğitim sunumunu bölgede  görev  alan  Veteriner Hekimler ile paylaştı.  Toplantının  son  bölümünde İnterhas A.Ş.  Pazarlama Müdürü  Gürcan ÖNER, buzağı ölümlerinin azaltılması amacıyla kullanılacak  aşının  kullanımı ve aşılama sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında toplantıya katılan  Veteriner Hekimleri bilgilendirdi.