İnterhas Hayvan Sağlığı’nın Kastamonu’da düzenlediği bilimsel toplantıda Doç. Dr. Abuzer ACAR ‘’Buzağı İshallerine Klinik Yaklaşım ve Sürü Koruyucu Hekimliği’’ konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Buzağı  ishallerinin   sığır  yetiştiriciliği  yapılan tüm ülkelerde yaygın olup, oldukça önemli ekonomik kayıplara  yol  açtığını belirten Doç.Dr.Abuzer ACAR, hastalığın   virus,  bakteri  ve parazitler tarafından  oluşturulduğunu belirterek,  hastalığın oluşumunda  birçok olumsuz faktörün   rol  oynadığını sözlerine ekledi. Doç.Dr.Abuzer ACAR sunumunun devamında bu olumsuz faktörleri ;  gebelik döneminde annenin  iyi beslenmemesi,  yetiştirme   organizasyonundaki  bozukluklar, olumsuz iklim koşulları, buzağının hijyenik koşullarda barındırılmaması, kolostrumun yeterli immuno­globulin ve  A vitamini  taşımaması olarak  açıkladı.

Doç.Dr.Abuzer ACAR sunumunda, sürü koruyucu hekimliği ile ilgili olarak  aşılamanın  öneminden  bahsetti  ve buzağı ishallerinden korunmada  aşılama  ile çok ciddi  başarılar elde etmenin mümkün olduğunu söyledi.

Toplantıda İnterhas Hayvan Sağlığı Pazarlama Müdürü Gürcan ÖNER  son  bölümde İnterhas ürünlerini tanıttı ve sonrasında da toplantıya  katılan hekimlere  interaktif katılımlarından dolayı teşekkür etti.